Cessna SkyCourier bliżej oblotu

Wichita, Kansas, 23 marca 2020

Textron Aviation Inc. zakończył testy naziemne silników na prototypie dwusilnikowego samolotu Cessna SkyCourier. Maszyna jest wyposażona w silniki turbośmigłowe Pratt & Whitney Canada PT6A-65SC, a testy naziemne zweryfikowały funkcjonalność układu paliwowego i silników oraz działanie interfejsu z układami awioniki i elektryką.

„Udane testy pracy silnika są kluczowym krokiem w kierunku udowodnienia dojrzałości samolotu i jego systemów podczas przygotowań do pierwszego lotu” – powiedział Chris Hearne, starszy wiceprezes ds. Programów i inżynierii. „Wciąż osiągamy każdy ważny kamień milowy w naszym harmonogramie rozwoju i cieszymy się z posiadania wyjątkowego samolotu dla naszych klientów.”

Program Cessna SkyCourier nadal rozwija się wraz z montażem prototypu i dodatkowymi pięcioma elementami niezbędnymi do testów w locie i na ziemi. Ogon został zainstalowany na kadłubie na początku lutego 2020 r. Zasilanie układu elektrycznego samolotu zostało uruchomione w styczniu, a skrzydła zostały pomyślnie dopasowane do kadłuba w grudniu 2019 r.

Cessna SkyCourier będzie oferowany w różnych konfiguracjach, w tym transportowej o ładowności 6000 funtów, 19-osobowej wersji pasażerskiej lub mieszanej kombinacji pasażersko-transportowej, wszystkie oparte na wspólnej platformie.

Cessna SkyCourier została zaprojektowana z myślą o wysokim wykorzystaniu i zapewnia połączenie solidnej wydajności i niższych kosztów operacyjnych. Cessna SkyCourier będzie oferował popularny pakiet awioniki Garmin G1000 Nxi. Planowane osiągi samolotu to maksymalna prędkość przelotowa do 200 węzłów i maksymalny zasięg 900 mil morskich. Zarówno wersja transportowa, jak i pasażerska Cessny SkyCourier będą oferować jednopunktowe tankowanie ciśnieniowe.

Źródło i foto: Textron Inc.

Hits: 6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.