Embraer vs. Boeing – spółki nie będzie.

25 kwietnia 2020, Chicago, USA / São José dos Campos, Brazylia

Boeing poinformował o rozwiązaniu umowy transakcyjnej (Master Transaction Agreement – MTA) z Embraerem, na mocy której obie firmy dążyły do ustanowienia nowego poziomu partnerstwa strategicznego. Przedsiębiorstwa planowały utworzenie wspólnego przedsięwzięcia obejmującego działalność na polu lotnictwa komercyjnego Embraera i i drugiego wspólnego przedsięwzięcia w celu opracowania nowych rynków dla średnich samolotów transportu powietrznego i mobilności powietrznej C-390 Millennium.

Amerykański producent zarzucił Embraerowi niespełnienie niezbędnych warunków umowy, której finalizacja pierwotnie miała mieć miejsce 24 kwietnia.

Embraer, po otrzymaniu powiadomienia od Boeinga o rozwiązaniu umowy, przedstawił swój punkt widzenia. W swoim oświadczeniu zarzuca amerykańskiej firmie przedstawienie fałszywych roszczeń oraz stosowanie systematycznych opóźnień i naruszeń postanowień umowy. Partner, według brazylijskiego potentata lotniczego, stara się uniknąć finalizacji MTA ze względu na obecną kondycję finansową, sytuację związaną z 737 MAX oraz inne problemy biznesowe i reputacyjne.

Stanowisko Boeinga jest jasne : „Przez ponad dwa lata firma Boeing pracowała sumiennie, aby sfinalizować transakcję z Embraer. W ciągu ostatnich kilku miesięcy prowadziliśmy produktywne, ale ostatecznie nieskuteczne negocjacje w sprawie niespełnionych warunków MTA. Wszyscy staraliśmy się rozwiązać je przed początkową datą wygaśnięcia, ale nie udało się tak się nie stało – powiedział Marc Allen, prezes Embraer Partnership & Group Operations. „Jest to głęboko rozczarowujące. Ale doszliśmy do punktu, w którym dalsze negocjacje w ramach MTA nie rozwiążą nierozstrzygniętych kwestii”.

Jednocześnie Embraer uważa, że w pełni przestrzegał swoich zobowiązań wynikających z umowy i spełnił wszystkie warunki wymagane do wypełnienia do planowanej daty finalizacji i planuje zastosować wszelkie środki zaradcze przeciwko Boeingowi za szkody poniesione przez brazylijskiego producenta w wyniki niewłaściwego wypowiedzenia i naruszenia MTA przez firmę Boeing.Planowane partnerstwo między Boeingiem i Embraerem uzyskało bezwarunkową zgodę wszystkich niezbędnych organów regulacyjnych, z wyjątkiem Komisji Europejskiej.

Obie firmy utrzymają dotychczasową umowę Master Teaming, pierwotnie podpisaną w 2012 r. i rozszerzoną w 2016 r., na wspólną sprzedaż i wsparcie samolotów wojskowych C-390 Millennium.

Tekst: Katarzyna Winkler / HistoriaLotnictwa.com

Żródło: Boeing / Embraer

Hits: 131

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.