Elektroniczna tarcza dla sił powietrznych

23 kwietnia 2020, Ulm, Niemcy

Dostawca rozwiązań czujnikowych HENSOLDT opracował modułowy powietrzny elektroniczny system walki: Kalætron Attack. System neutralizując radary kierowania ogniem przeciwnika na różnych odległościach, zachowuje swobodę ruchu dla sił powietrznych, które go rozmieszczają i ich sojuszników, nawet w obliczu najnowocześniejszych systemów obrony powietrznej. Kalætron Attack to nowy dodatek do rodziny produktów wojny elektronicznej Kalætron, która wykorzystuje w pełni zdigitalizowany sprzęt i sztuczną inteligencję do wykrywania radarowych zagrożeń dla sił powietrznych w rekordowym czasie i neutralizowania ich za pomocą ukierunkowanych elektronicznych środków zaradczych (electronic countermeasures – ECM).

„Nasz Kalætron Integral wykorzystuje najnowszą technologię czujników do wczesnego wykrywania zagrożeń opartych na radarach”, wyjaśniła Celia Pelaz, szef działu Spectrum Dominance & Airborne Solutions w HENSOLDT. „Kalætron Attack dodaje teraz aktywny elektroniczny komponent zagłuszający, który albo oślepia, albo zwodzi groźne systemy, używając dokładnie odwzorowanych sygnałów zagłuszania. W ten sposób Kalætron Attack rozszerza opcje operacyjne samolotów myśliwskich, które mogą teraz działać również w strefach niedostępności / odmowy dostępu do strefy (anti-access/area denial – A2 / AD). ”

Dzięki w pełni cyfrowej konstrukcji Kalætron Attack bardzo szybko wykrywa i identyfikuje pozycje obrony powietrznej w szerokim zakresie częstotliwości. Jednostka wykorzystuje techniki sztucznej inteligencji (AI) do rozpoznawania nowych wzorów zagrożeń na podstawie dużej ilości zebranych impulsów. Jest to szczególnie ważne przy identyfikowaniu najnowszych systemów radarowych obrony powietrznej, które pokrywają niezwykle szeroki zakres częstotliwości lub przeskakują między poszczególnymi częstotliwościami w ułamku sekundy.

Kalætron Attack może być elastycznie dostosowywany do zmieniających się zagrożeń dzięki innowacyjnym konstrukcjom anten z aktywną technologią AESA, w pełni cyfrowym przetwarzaniem sygnałów i algorytmami AI. Rodzina produktów Kalætron stanowi zatem podstawę do umożliwienia myśliwcom nie tylko przyjęcia elektronicznej roli bojowej (electronic combat role – ECR) i prowadzenia zagłuszania eskortowanych jednostek powietrznych, ale także ochrony ich z dużej odległości. Doświadczenie z ostatnich konfliktów pokazało, że taki sprzęt zaprojektowany w celu przeciwdziałania zagrożeniu stwarzanemu przez najnowsze systemy obrony powietrznej będzie niezbędny dla przyszłych samolotówi. „Kalaetron Attack” HENSOLDT ma być odpowiedzią na program luWES (luWES = luftgestützte Wirkung im elektromagnetischen Spektrum). Producent chciałby także włączyć się do przyszłych europejskich programów współpracy obronnej, takich jak FCAS.

Tekst: Katarzyna Winkler; Źródło: Hensoldt

Hits: 38

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.