Pierwsze instalacje zrzutowe AT-802F FRDS GEN III zainstalowane na amerykańskich samolotach gaśniczych

5 maja 2020, Onley, Texas, USA

Dostawca Air Tractor, Trotter Controls, wraz z firmą Air Tractor, otrzymał suplementarny certyfikat typu (STC) Federalnego Urzędu Administracji Lotniczej na nowy całkowicie elektryczny, o stałym przepływie system zrzutowy trzeciej generacji (Gen III Fire Response Dispersal System – FRDS) dla jednosilnikowych samolotów Air Tractor AT-802F i AT-802AF. Firegate Gen III to najnowocześniejsza, całkowicie elektryczna, lekka technologia nowej generacji oparta na 25-letnim doświadczeniu Air Tractor z ponad 350 systemami spustów zrzutowych instalowanych na całym świecie.

Dauntless Air, firma przeciwpożarowa z siedzibą w Minnesocie, niedawno otrzymała pierwszą amerykańską instalację Gen III w AT-802F Fire Boss, zamontowaną na płatowcu N8522Q, w trakcie procesu certyfikacji STC. Firma dostarczyła samolot do Air Tractor jako samolot testowy do certyfikacji.

Fire Boss z siedzibą w Minnesocie, LLC oraz Aero Tech, Inc. z Nowego Meksyku również zainstalowały systemy FRDS Gen III w ramach przygotowań do sezonu pożarowego 2020.

Brama przeciwpożarowa FRDS Gen III jest jedyną skomputeryzowaną bramą ogniową o stałym przepływie dla samolotów AT-802F z dostępnością części naprawczych zatwierdzonych przez FAA STC i FAA. Firegate FRDS stanie się częścią certyfikatu AT-802F jeszcze w tym roku. Nowe samoloty Air Tractor AT-802F są wyposażane już w system zrzutowy Gen III od początku 2020 roku.

7 kwietnia U.S. Forest Service Interagency Airtanker Board (IAB) wydała tymczasową zgodę dla operatorów Air Tractor AT-802F i Fire Boss na stosowanie FRDS Gen III na ich samolotach w nadchodzącym sezonie pożarowym i do końca września 2021 r. IAB współpracuje z Trotter Constrols i Air Tractor w celu uzyskania stałego zezwolenia.


Cztery samoloty pożarnicze AT-802F wyposażone w nowy system zrzutu FRDS Gen III FRDS pracowały podczas ostatnich pożarów buszu w Australii, gromadząc łącznie ponad 500 godzin użytkowania. Piloci z Fred Fahey Aerial Services, Kennedy Aviation i Field Air informują, że są bardzo zadowoleni z wydajności drzwi przeciwpożarowych Gen III FRDS. Jednostka sterująca klapami zbiornika jest zintegrowana z systemem telemetrii i akwizycji danych DataVault. Wysyła dane telemetryczne w pobliżu lokalizacji w czasie rzeczywistym i dane operacyjne do kierowników operacji awaryjnych za pośrednictwem satelity Iridium. DataVault spełnia lub przewyższa wszystkie wymogi „dowodu dostawy” NAFC i US Forest Service.

Tłumaczenie: Katarzyna Winkler; Źródło: Air Tractor

Hits: 13