Challenger 650 dostarczony do Jetflite demonstruje wszechstronność użytkowania w misjach Medevac w lotach ewakuacyjnych COVID-19

13 maja 2020 r. Montreal, KANADA


    Samolot ukończył pierwsze 100 godzin lotu w ciągu zaledwie 14 dni od dostawy
    Unikalna możliwość dostosowania samolotu Challenger 650 nadaje się do konfiguracji VIP lub ambulansu powietrznego
    Podczas najdłuższej trasy samolot odwiedził 10 krajów na trzech kontynentach w ciągu zaledwie pięciu dni

Oprócz cichej i najszerszej w swojej klasie kabiny, imponującego zasięgu i wyjątkowej wydajności na krótkich polach, wyjątkowo płynna podróż samolotem Challenger 650 zapewnia dodatkowy komfort pasażerom korzystającym z opieki medycznej

Bombardier Aviation i fiński operator czarterowy, Jetflite, ujawnili szczegóły, w jaki sposób świeżo dostarczony odrzutowiec biznesowy Challenger 650 został natychmiast wdrożony do służby w celu ewakuacji dziesiątek pacjentów dotkniętych COVID-19, gdy lotniska i granice na całym świecie zostały zamknięte. Wierny swojej reputacji sprawdzonych osiągów, samolot Challenger 650 działał bezbłędnie zaraz po dostawie, odbywając pierwsze 100 godzin lotu w zaledwie 14 dni.

Samolot, skonfigurowany do obsługi lotów czarterowych, został dostarczony do długoletniego klienta Bombardier Wihuri Group, dużego fińskiego konglomeratu przemysłowego, w dniu 26 marca 2020 r. Maszyna jest obsługiwana przez Jetflite, będący własnością Grupy Wihuri. Unikalna możliwość dostosowania wnętrza samolotu Challenger 650 pozwala Jetflite szybko przekształcić konfigurację VIP dla 12 do 16 pasażerów w konfigurację ambulansu lotniczego, w komplecie z dwoma noszami, przenośnym urządzeniem izolacyjnym, osobistym wyposażeniem ochronnym, zestawami testów na COVID-19 i zespółem medycznym, w celu skutecznego reagowania na narastający światowy kryzys humanitarny.

„Nasza flota Jetflite jest zawsze zajęta, ale ukończenie pierwszych 100 godzin w ciągu 14 dni bezpośrednio poza fabryką było dla nas rekordem, szczególnie w świetle wyzwań związanych z planowaniem trasy lotu, uzyskiwaniem zezwoleń dyplomatycznych i rezerwowaniem bezpiecznego bezpłatnego zakwaterowania dla załogi podczas rozprzestrzeniania się COVID-19 ”- powiedziała Elina Karjalainen, dyrektor zarządzająca Jetflite. „Jesteśmy bardzo dumni z posiadania tego imponującego nowegp samolotu w naszej flocie oraz z tego, że możemy pomóc tak wielu ludziom, czekając na lepsze dni”.

W ramach najdłuższej trasy Challenger 650 przemierzył trzy kontynenty w ciągu pięciu dni, lecąc ze swojej bazy w Helsinkach w Finlandii, do Portugalii, Włoch, Mali, na Wyspy Kanaryjskie, do Liberii, Afryki Południowej, na Seszele, do Afganistanu i Estonii, aby ewakuować obywateli do ich ojczystych krajów.

„Znaczenie niezawodności i elastyczności, z których Challenger jest znany, jest tym większe, gdy życie znajduje się na krawędzi”, powiedział David Coleal, prezes Bombardier Aviation. „Jesteśmy niezmiernie dumni z faktu, że nasze samoloty Challenger 650 mogą wnieść znaczący wkład w ważną pracę humanitarną, którą wykonuje zespół Jetflite.”

Tłumaczenie: Katarzyna Winkler; Źródło i foto: Bombardier

Hits: 11