Dwa samoloty Beechcraft King Air 350CER trafią do floty U.S. Customs and Border Protection

20 maja 2020 r.; Wichita, USA

Textron Aviation Inc., otrzymała kontrakt na dwa dodatkowe samoloty turbośmigłowe Beechcraft King Air 350CER dla amerykańskiej służby celnej i ochrony granic (CBP) Operacje powietrzne i morskie (AMO). Po modyfikacjach misji przez Sierra Nevada Corporation, te dwa samoloty wielozadaniowe Enforcement Aircraft (MEA) dołączą do floty 23 innych samolotów King Air 350 używanych do ochrony ojczyzny Stanów Zjednoczonych w ramach skoordynowanego stosowania CBP w lotnictwie i egzekwowaniu prawa morskiego zasoby.

„Jesteśmy zaszczyceni, że King Air 350CER nadal jest samolotem z wyboru, aby zaspokoić tę krytyczną potrzebę misji CBP”, powiedział Bob Gibbs, wiceprezes ds. Sprzedaży misji specjalnych. „Te samoloty mogą latać sześć godzin misji i mogą rozmieszczać się w gorących punktach, gdzie patrole wieloczujnikowe pomagają zarówno agentom naziemnym, jak i morskim w wykrywaniu, przechwytywaniu i zapobieganiu aktom terroryzmu, a także nielegalnemu przemieszczaniu się ludzi, nielegalnych narkotyków i innych kontraband w kierunku lub przekraczać granice Stanów Zjednoczonych. ”

CBP MEA jest wyposażony w wyrafinowany wachlarz aktywnych i pasywnych czujników, techniczne urządzenia do zbierania danych i możliwości łączności satelitarnej, które można wykorzystać do operacji przechwytywania z ziemi, operacji przechwytywania powietrze-powietrze oraz patroli morskich średniego zasięgu. Dron jest obsługiwany przez czteroosobową załogę, w tym dwóch wysoko wyszkolonych operatorów czujników, którzy wykorzystują sprzęt misji i koordynują przepływ informacji na ziemię.

King Air 350CER

Samolot Beechcraft King Air 350CER jest wersją dwusilnikowego samolotu turbośmigłowego King Air 350i o rozszerzonym zasięgu skonfigurowanego z opcjonalnymi drzwiami ładunkowymi, co zapewnia większą elastyczność misji. Samoloty napędzają silniki turbośmigłowe PT6A-60A Pratt & Whitney Canada lub opcjonalne fabrycznie zainstalowane turbośmigłowe silniki PT6A-67A z czterema śmigłami Hartzell. King Air 350CER wyposażone są także we w pełni zintegrowany pakiet awioniki cyfrowej Collins Aerospace Pro Line Fusion, co zapewnia pilotowi możliwość kontroli za pomocą ekranu dotykowego.

Tłumaczenie: Katarzyna Winkler; Źródło: Textron

Hits: 18