H160 certyfikowany przez EASA

1 lipca 2020 r.; Marignane, FRANCJA

Wielozadaniowy dwusilnikowy śmigłowiec H160 firmy Airbus uzyskał certyfikat typu od europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Loticzego (EASA), co otwiera kolejny rozdział programu. Airbus spodziewa się, że certyfikacja FAA nastąpi niedługo przed dostawą pierwszego egzemplarza do nieujawnionego klienta z USA, która ma nastąpić pod koniec tego roku.

„Pomyślne ukończenie certyfikatu typu H160 jest wynikiem kilku lat ogromnej pracy i wysiłków poczynionych wspólnie przez zaangażowane zespoły techniczne Agencji i Airbus Helicopters w niezwyke owocnym duchu współpracy”, powiedziała Rachel Daeschler, dyrektor ds. Certyfikacji EASA. „Jest to wynik starannych prac projektowych i testowych mających na celu zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Konstrukcja H160 sprawia, że nadaje się do szerokiej gamy wszechstronnych misji. Jest również jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska pod względem zużycia paliwa i jednym z najcichszych śmigłowców w swojej klasie.

Moje osobiste uznanie i najgorętsze gratulacje przekazuję zaangażowanemu personelowi technicznemu, który nieustannie wykazuje duże zaangażowanie w konstruktywną współpracę w celu przezwyciężenia wyzwań związanych z certyfikacją typu tego projektu “- dodała.

„Jesteśmy dumni, że H160 otrzymał certyfikat typu EASA. Osiągnięcie to reprezentuje lata ciężkiej pracy w projektowaniu, industrializacji i definiowaniu systemu wsparcia u naszych dostawców i partnerów. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy poświęcili swój czas i energię na przekształcenie helikoptera nowej generacji w rzeczywistość “- powiedział Bruno Even CEO Airbus Helicopters „Z niecierpliwością oczekuję na wejście H160 do służby i oferowanie jego innowacyjnych funkcji, które zapewniają konkurencyjność oraz dodatkowy komfort i bezpieczeństwo klientom na całym świecie”, dodał.

Airbus Helicopters polegał na trzech prototypach, pierwszym seryjnym egzemplarzu i dwóch dodatkowych środkach testowych, dynamicznym śmigłowcu zero i systemowym śmigłowcu zero, w celu opracowania i certyfikacji statku powietrznego i kontynuuje dojrzewanie statku powietrznego przed dopuszczeniem do eksploatacji. Śmigłowce wylatały ponad 1500 godzin zarówno w trakcie kampanii testów w locie, jak i w lotach demonstracyjnych, dzięki czemu klienci mogą doświadczyć z pierwszej ręki innowacji i wartości dodanej, jaką H160 przyniesie ich misjom.

Zaprojektowany jako wielozadaniowy śmigłowiec zdolny do wykonywania szerokiej gamy misji, takich jak transport morski, ratownictwo medyczne, lotnictwo prywatne i biznesowe oraz usługi publiczne, H160 integruje najnowsze innowacje technologiczne Airbus Helicopters. Należą do nich przełomowe funkcje bezpieczeństwa z asystą pilota Helionix i funkcjami automatycznymi, a także ochrona obwiedni lotu. Śmigłowiec zapewnia również pasażerom najwyższy komfort dzięki wyciszającym łopatom wirnika Blue Edge i doskonałej widoczności zewnętrznej, z której korzystają zarówno pasażerowie, jak i piloci.

H160 został zaprojektowany nie tylko z myślą o pasażerach i pilotach. Operatorzy docenią jego konkurencyjność dzięki zwiększonej oszczędności paliwa i uproszczonemu z punktu widzenia klienta systemowi konserwacji: dostępność sprzętu została ułatwiona dzięki zoptymalizowanej architekturze śmigłowca, planowi konserwacji,który został dokładnie zweryfikowany podczas kampanii Operator Zero i jest dostarczany wraz z intuicyjną dokumentacją konserwacji 3D.

Tłumaczenie: Katarzyna Winkler; Źródło i foto: Airbus

Hits: 75