Armia USA zamawia nowej generacji systemy ostrzegania o rakietach

15 lipca 2020 r.; Arlington, USA

  • BAE Systems otrzymuje łącznie 179 milionów dolarów w zamówieniach od U.S. Army

BAE Systems otrzymało zamówienia od amerykańskiej armii na łącznie 179 milionów dolarów w ramach programu Limited Interim Missile Warning System (LIMWS) Quick Reaction Capability (QRC).Kontrakt obejmuje zamówienia na pierwsze dwie partie produkcyjne oraz finansowanie umożliwiające wprowadzenie na rynek nowej generacji systemu ostrzegania przed rakietami (Missile Warning System – MWS). MWS zapewnia załogom zaawansowane możliwości wykrywania zagrożeń, poprawiając przeżywalność i skuteczność misji nad obszarami konfliktów.

„Zagrożenia ewoluują i rozprzestrzeniają się w szybkim tempie, a nasze załogi (…) potrzebują najbardziej zaawansowanych dostępnych systemów ochrony” – powiedział Chris Austin, dyrektor ds. Rozwiązań wykrywania zagrożeń w BAE Systems. „Zamówienia te są objęte intensywnym dwuletnim programem rozwoju i kwalifikacji, które było możliwe dzięki silnemu partnerstwu branżowo-rządowemu skoncentrowanemu na realizacji napiętego harmonogramu”.

Podstawą LIMWS jest 2-kolorowy procesor zaawansowanego systemu ostrzegania (2CAWS) BAE Systems, który pozwoli armii wyprzedzić zagrożenie. 2CAWS opiera się na doświadczeniu BAE Systems w zakresie systemów dla złożonego środowiska wiropłatów. Zoptymalizowany pod kątem rozmiaru, wagi i mocy, 2CAWS posiada otwarty procesor systemowy, dwukolorowe czujniki podczerwieni zapewniające większy zasięg oraz zestaw światłowodowy zapewniający szybszą transmisję danych. Procesor systemowy służy jako wysokoprzepustowy cyfrowy szkielet systemu i zawiera zaawansowane algorytmy ostrzegania o rakietach, zaprojektowane specjalnie do złożonych środowisk i szybkich aktualizacji zagrożeń. LIMWS jest kompatybilny z istniejącym wyposażeniem statków powietrznych amerykańskiej armii umożliwiającym przetrwanie, w tym interfejsami pilota i systemami przeciwdziałania, co pozwala na przyspieszoną instalację.

Umowy będą kontynuowane w zakresie systemów LIMWS wspierających krytyczne wymagania armii amerykańskiej. Wynika to z umowy deweloperskiej z grudnia 2017 r. i pierwszego zlecenia produkcyjnego w maju 2018 r. Prace nad programem LIMWS będą prowadzone w zakładach BAE Systems w Merrimack w stanie New Hampshire i Huntsville w Alabamie, gdzie firma buduje nowy , nowoczesny zakład produkcyjny.

2CAWS opiera się na doświadczeniu firmy w dostarczaniu sprawdzonych w walce rozwiązań zwiększających przetrwanie maszyn latających dla sił zbrojnych USA i sojuszniczych, a także na doświadczeniu w realizacji krytycznych programów QRC. Common Missile Warning System jest obecnie stosowana na tysiącach platform U.S. Army i uratowała dziesiątki statków powietrznych i ich załóg od czasu ich pierwszego wprowadzenia w 2005 roku.

Tekst: Katarzyna Winkler; Źródło i foto: BAE Systems

Hits: 42