Bell rozszerza globalną sieć usług serwisowych

15 lipca 2020 r.; Zhenjiang, CHINY

  • Otwarcie nowego centrum serwisowego w Chinach

Bell Textron Inc. wzmacnia ofertę obsługi klienta i wsparcia dzięki przejęciu Zhenjiang Aerochine Aviation Limited w celu zwiększenia zakresu konserwacji, napraw i remontów (MRO) helikopterów Bell w Chinach. Wcześniej mianowane autoryzowanym centrum serwisowym, przejęty Zhenjiang Aerochine – obecnie Zhenjiang Bell Textron Aviation Service Co. Ltd (Zhenjiang Bell) – był spółką zależną będącą w całości własnością Aerochine Aviation Limited.

Zhenjiang Bell to stacja naprawcza Part 145, certyfikowana przez Administrację Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC). Nabycie zakładu umożliwia firmie Bell bezpośrednie świadczenie usług MRO operatorom w Chinach w zakresie modeli Bell 407 i 206, z planami dodania w przyszłości wszystkich użytkowanych modeli, w tym Bell 505, Bell 429, Bell 412 i starszych modeli.

„To przejęcie jest dowodem naszego zaangażowania w dostarczanie naszej wiedzy i doświadczenia lokalnym klientom” – powiedział Jacinto Monge, dyrektor zarządzający Bell North Asia. „Nasi klienci są dla nas priorytetem i będziemy nadal koncentrować się na zapewnieniu im doskonałego doświadczenia przez cały okres eksploatacji ich śmigłowców, właśnie tutaj, w Chinach”.

Od momentu wejścia na rynek chiński Bell stał się kluczowym graczem na tym rynku helikopterów. W Chinach obsługiwanych jest około 200 śmigłowców Bell. Producent przewiduje, że w nadchodzących latach liczba ta będzie stale rosnąć.

Oprócz nowego centrum MRO – Zhenjiang Bell Textron Aviation Service Co. Ltd., Bell posiada również centrum dostaw w Szanghaju i wiele autoryzowanych punktów serwisowych zapewniających wsparcie MRO swoim klientom w Chinach.

Teks: Katarzyna Winkler; Źródło: Bell; Foto: Aerochine

Hits: 35